Blog > Komentarze do wpisu

Przywódca w drodze

"Nie porzucaj jednej drogi dla tysiąca". Oto przepiękna i niezwykle mądra sentencja! Mówi o tym, że trzeba być konsekwentym, rozsądnym, uważnym, cierpliwym. Uczy rozwagi i dostrzegania wartości w tym, co już się posiada. Prawdziwie przywódcze motto. Ta romska mądrość (tak, tak romska!) uczy również troski, skromności i pokory. Bo czy sięganie po mnogość przyjemności przyniesie nam szczęście i dobrobyt? Czy rozbieganie nie jest przyczyną zaniedbań? A może właśnie ta jedna droga jest więcej warta od tysiąca innych?

 

Można by jeszcze powiedzieć: "lepszy wróbel w garści od kanarka na dachu". Albo: "nie łap dziesięciu srok za ogon". Hm... Warto się zastanowić nad tym, bo jeżeli już posiada się coś wartościowego, dlaczego "muszę mieć" więcej, lepiej, bardziej? Być może, dlatego że człowiek już tak ma a człowiek współczesny tym bardziej. Bo tak chętnie podpiera się on mądrościami, że zatraca umiejętność samodzielnego utrzymania się pionie ;) Taki ten jego kręgosłup moralny zrobił się giętki :D Potrzebuje podpory i już. 

Bardzo lubię metaforę drogi. Życie to wędrówka a kino drogi, to czysta antropologia codzienności. Każdy ma przed sobą jakąś drogę, wędruje dosłownie i w przenośni od narodzin aż po śmierć. Ta droga powinna być wybrana dobrze, a wtedy nie ma mowy by ją porzucić dla fantasmagorii. Ja swojej nie porzucę. Mam plan na resztę życia :D A Ty?

Spokojnego wieczoru :)

sobota, 22 października 2011, agnieszka-kowarska
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/11/18 02:02:04
dlaczego "muszę mieć" więcej, lepiej, bardziej?
Jak chodzi o ten wpis o ten tekst
Współczesny człowiek chce więcej i więcej jest pazerny na dobra materialne .Zapomina o dobrach duchowych .
I zrobi nieraz wszystko nie koniecznie uczciwie żeby je zdobyć .
A zresztą luksus kosztuje . Niewyobrażaną cenę .
A drogi życia życia.Są kręte jak nasze życie
Chociaż łatwo je zmienić a trudno podążać tą samą drogą
-
2011/11/18 15:49:05
To prawda. szczególnie jak ktoś znajdzie się na skrzyżowaniu albo rozstajach :) Czasem wybór i zmiana są nieuniknione, bo inaczej się nie da :) Oczywiście każda decyzja, każdy wybór, każda zmiana to konsekwencje i koszty. O tym trzeba pamiętać.